[Click for big picture]

TCC = Tai Chi Chuan
PTCC/WTCC = Practical/Wudang Tai Chi Chuan
IWUF = International Wushu Federation

Best Overall Performance 2006

For the first time at Swedish Open we are pleased to announce a special prize for best overall performance. This year the price was a well-made Jian imported from Chien Zu Hao Jian Pu (follow this link for more info).

The price went to Jonathan Krehm from Torronto, Canada. Jonathan represented The International Wu Style TCC Federation. Jonathan participated in all available standard classes with very good results:

  • TCC Handform Open: 2nd place
  • TCC Sabre Open: 2nd place
  • TCC Sword Open: 3rd place
  • TCC Spear Open: 1st place
  • Fixed Step Pushing Hands -77 kg: 1st place
  • Restricted Step Pushing Hands -77 kg: 2nd place
Jonathan Krehm - Price for Best overall performance Jonathan Krehm - Price for Best overall performance


TCC Handform (intermediate)

Name Nationality Form/style Score TCC Handform (intermediate)
1. Svetlana Lisatova Russia, TCC School of Wang Lin Chen 7.3
2. Leonid Zaprudsky Russia, Lunvanman Wushu School Chen 6.2
3. Henrik Ubbe Sweden, Swedish Wushu Federation IWUF 42 6
4. Marie Louice Hällgren Sweden, WTCC Umeå PTCC 5.1
5. Kaj Lynoe Sweden, WTCC Umeå PTCC 4.8
WO: Elena Osokina Russia, Lunvanman Wushu School Chen
WO: Nina von Rüdiger Sweden, Stockholms Wushuakademi Yang

TCC Handform (open)

Name Nationality Form/style Score TCC Handform (open)
1. Egwin Ertl Austria Yang 8.2
2. Jonathan Krehm Canada, Wu TCC Academy Toronto / International Wu Style Wu 54 Competition Form 8
3. Ann-Mari Andersson Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC) PTCC 7.8
4. Vladimir Smirnov Russia, Black Tiger Club Chen 7.7
5. Mikkelai Downing Norway, Norsk Taijisenter Chen Man Ching 6.8
6. Fredrik Appelberg Sweden, Stockholms Wushu Akademi IWUF 42 5.9
7. Max Löf Sweden, WTCC Umeå PTCC 5.9
8. Christine Tetlie Norway Yang 5.5
WO: Cyril Pribyshin Russia, TCC School of Wang Lin Chen
WO: Olga Sankina Russia, St Petersburg School of Chinese Wushu IWUF 42

TCC Sabre (open)

Name Nationality Form/style Score TCC Sabre (open)
1. Vladimir Smirnov Russia, Black Tiger Club Chen 8.1
2. Jonathan Krehm Canada, Wu TCC Academy Toronto / International Wu Style Wu 7.9
3. Max Löf Sweden, WTCC Umeå PTCC 5.1
4. Marie Louice Hällgren Sweden, WTCC Umeå PTCC 4.2

TCC Spear (open)

Name Nationality Form/style Score TCC Spear (open)
1. Jonathan Krehm Canada, Wu TCC Academy Toronto / International Wu Style Wu 7.8
2. Mattias Nyrell Sweden, Linköping PTCC PTCC 7.7

TCC Sword (intermediate)

Name Nationality Form/style Score TCC Sword (intermediate)
1. Svetlana Lisatova Russia, TCC School of Wang Lin Chen 7.6
2. Mattias Lind Sweden, Umeå Hung Gar Kwoon PTCC  6.8
3. Sofia Willner Sweden, Stockholms Wushuakademi IWUF 42 6.6
4. Ikar Zavrazhnov Russia, TCC School of Wang Lin Yang 6.3
WO: Leonid Zaprudsky Russia, Lunvanman Wushu School Chen

TCC Sword (open)

Name Nationality Form/style Score TCC Sword (open)
1. Egwin Ertl Austria Yang 8.2
2. Vladimir Smirnov Russia, Black Tiger Club Chen 8
3. Jonathan Krehm Canada, Wu TCC Academy Toronto / International Wu Style Wu 7.6
4. Fredrik Appelberg Sweden, Stockholms Wushu Akademi IWUF/Yang 24
6.7
WO: Cyril Pribyshin Russia, TCC School of Wang Lin Chen
WO: Mikkelai Downing Norway, Norsk Taijisenter Yang / CMC(?)
WO: Olga Sankina Russia, St Petersburg School of Chinese Wushu Yang

TCC Fan (open)

Name Nationality Form/style Score
WO: Cyril Pribyshin Russia, TCC School of Wang Lin Chen
WO: Olga Sankina Russia, St Petersburg School of Chinese Wushu Yang

Fixed (Men -77 kg)

Name Nationality Fixed (Men -77 kg)
1. Jonathan Krehm Canada, Wu TCC Academy Toronto / International Wu Style
2. Sten-Erik Winborg Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC)
3. Alf Gåskjönli Norway, Norsk Taijisenter
Egwin Ertl Austria
Kaj Lynoe Sweden, WTCC Umeå
WO: Mattias Lind Sweden, Umeå Hung Gar Kwoon

Fixed (Men -81 kg)

Name Nationality Fixed (Men -81 kg)
1. Mikkelai Downing Norway, Norsk Taijisenter
2. Martin Esseen Sweden, Stockholm PTCC
3. Jan Smith Sweden, Stockholm PTCC
Niklas Sigurdh Sweden, Stockholms Wushu Skola
WO: Björn Karlsson Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC)
WO: Henrik Haraldsson Sweden, Linköping PTCC

Fixed Women -78 kg

Name Nationality Fixed Women -78 kg
1. Christine Tetlie Norway
2. Carola Petersson Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC)
WO: Pernilla Glans Sweden, Stockholm PTCC

Moving (Men -100 kg)

Name Nationality Moving (Men -100 kg)
1. Thomas Persson Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC)
2. Henrik Hunstad Norway, Sangrok Norge
3. Fredrik Nyberg Sweden, Umeå Hung Gar Kwoon

Moving (Men -73 kg)

Name Nationality Moving (Men -73 kg)
1. Max Löf Sweden, WTCC Umeå
2. Martin Hjort Sweden, Stockholm PTCC
3. Adam Lindblad Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC)

Moving (Men -81 kg)

Name Nationality Moving (Men -81 kg)
1. Niklas Sigurdh Sweden, Stockholms Wushu Skola
2. Sten-Erik Winborg Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC)
3. Martin Esseen Sweden, Stockholm PTCC
Mikkelai Downing Norway, Norsk Taijisenter
Jonathan Krehm Canada, Wu TCC Academy Toronto / International Wu Style
WO: Henrik Haraldsson Sweden, Linköping PTCC

Restricted (Men -100 kg)

Name Nationality Restricted (Men -100 kg)
1. Fredrik Nyberg Sweden, Umeå Hung Gar Kwoon
2. Martin Esseen Sweden, Stockholm PTCC
WO: Henrik Hunstad Norway, Sangrok Norge
WO: Henrik Haraldsson Sweden, Linköping PTCC

Restricted (Men -73 kg)

Name Nationality Restricted (Men -73 kg)
1. Max Löf Sweden, WTCC Umeå
2. Martin Hjort Sweden, Stockholm PTCC

Restricted (Men -77 kg)

Name Nationality Restricted (Men -77 kg)
1. Sten-Erik Winborg Sweden, Skövde Karate Kai (PTCC)
2. Jonathan Krehm Canada, Wu TCC Academy Toronto / International Wu Style
3. Alf Gåskjönli Norway, Norsk Taijisenter